OSNUTAK ŠKOLE

Jelisavac, selo od preko sto kuća sa malo ono hiljadu duša, dugo nije imalo škole. Narod je ponajviše Šlovačke narodnosti, a ima i među njima nješto Poljaka iz Galicije. Šlovaci su doseljeni ponajviše iz Trenčinske županije, a Poljaci iz Živjeca i Soli iz Galicije.

Narod sam po sebi, ne bi još skoro došao do škole, radi prevelikog siromaštva, da nije bilo vrlih dobrotvora narodne prosvjete, koji su podpomogli, da se je osnovala škola u Jelisavcu.

Visoka kr. zemalj. Vlada, darovala je obilnu svotu od deset hiljada kruna, a preuzvišeni gosp. grof Ladislav Pejačević – Virovitički, poklonio je sav potrebiti materijal u vrijednosti od kojih pet hiljada kruna, zatim mjesto za školu i zemljište od 1 i ½ jutra.

Samo selo je dalo dovoz za materijal, nadničare i u gotovu novcu blizu dvije hiljade i šest sto kruna.

Veleslavna kr. županijska oblast imenovala je mj. škol. nadzornikom, velečasnog gos. L. Kapistrana Geci-ja gvardijana i upravitelja župe  u Našicama. Odbornicima su izabrani Martin Andrašek, ujedno kao zamjenik mj. škol. nadzornika. Adam Komher i Ivan Krha, a njihovim zamjenicima Mijo Briš i Josip Tribuljak. Član odbora bio je Stjepan Kovačević upravitelj općine u Našicama.

Taj odbor izabrao si putem natječaja za učitelja Roku Klaića, namjesnog učitelja u Dežanovcu. Visoka kr. zemalj. vlada, potvrdila je taj izbor i imenovala Roku Klaića privremenim učiteljem.

Franjo Šegec, učitelj

Naše škole