UČENIČKA ZADRUGA JELISAVAC

Voditeljica: Iva Pavlović

Učenici uključeni u zadrugu  iz razreda: 5. do 8.

Predviđen broj sati tjedno: 1 ili 2 sata tjedno

Mjesto izvođenja aktivnosti: škola i šira lokalna zajednica

Očekivani rezultati (ciljevi) učeničke zadruge:

Primjerenim metodičkim postupcima, pod vodstvom učitelja mentora, omogućiti učenicima razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od  njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada. Cilj je i njegovanje izvornih običaja, razvijanje predodžbi o tradicionalnim  zanatima kao važnog dijela tradicionalnog naslijeđa te razvijanje svijesti o očuvanju prirode.
Namjena učeničke zadruge:

• razvijati i njegovati radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, odgovornost, inovativnost, poduzetnost, snošljivost i potrebu za suradnjom;
  • omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada;
  • razvijati svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanje baštine i pučkoga stvaralaštva
  • profesionalno informiranje i usmjeravanje učenika te stvaranje preduvjeta za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini

Nositelji učeničke zadruge i njihova odgovornost:

• nastavnici, učenici, roditelji, vanjski članovi i suradnici

Način realizacije učeničke zadruge:

• tijekom cijele šk. godine, u okviru sati predviđenih za sekcije i organiziranje edukativnih izvannastavnih radionica,
  • sudjelovanje na smotrama, sajmovima, natjecanjima, izložbama i radionicama.

Voditelji sekcija učeničke zadruge:

1. Voditeljica sekcije Ekolozi: Iva Pavlović
  2. Voditeljica sekcije Ručni rad: Irena Dujmović
  3. Voditeljica sekcije Drotarstvo: Đurđica Ivanović; suradnica: Maja Kanđera
  4. Voditeljica sekcije Likovnjaci: Tamara Sekulić/Anđelika Ćosić
  5. Voditelj sekcije Cvjećari: Katarina Hlobik
  6. Voditeljica sekcije Tehničari: Bojan Fuderer

Suradnici i način suradnje:

1. Matica slovačka Našice, Matica slovačka Jelisavac, Udruga dijabetičara Našice
  2. roditelji
  3. ostali članovi zadruge i vanjski suradnici te voditelji radionica.

Način vrednovanja i način korištenja rezultata vrednovanja:

Sudjelovanje učenika na smotrama, natjecanjima, sajmovima, izložbama i radionicama, proizvodi nastali kao rezultat rada učenika zadrugara i njihovih mentora te financijska sredstva ostvarena prodajom proizvoda.

Ostale specifičnosti učeničke zadruge:

Njegovanje kulturne baštine i starih slovačkih zanata te suradnja učeničke zadruge sa udrugama i ustanovama naše lokalne zajednice s ciljem uključivanja učenika u rad i stjecanje iskustava.

RANIJE AKTIVNOSTI ZADRUGE
Izrada melema za ruke

Učenici učeničke zadruge Jelisavac učili su kako se izrađuju ljekoviti melemi prema starom receptu onako kako su ga radile naše bake.

Dan ranije su učenici na vatri otopili svinjsku mast te u nju dodali suhog bilja (nevena i kamilice).

Smjesa suhog bilja i masti se kuhala par minuta. Nakon toga je ostavljena do sutradan da se ohladi i odstoji 24h.

Sutradan je smjesa zagrijana, a zatim 2x procjeđena kroz gazu. U procjeđenu smjesu dodan je vosak i ostavljen da se otopi. Kada se sav vosak otopio, učenici su sipali smjesu melema u čiste staklenke (prebrisane 70%-tnim alkoholom).

Nakon hlađenja melema, učenici su poklopili staklenke. Ukupno su napunili 49 staklenki sa melemom od nevena i kamilice.

Izrada melema za usne

Učenici članovi Učeničke zadruge, sekcije Kozmetičari su izrađivali melem za usne od kokosovog ulja i voska.

Ulje i vosak smo najprije otopili na pari.

A zatim smo punili toplu tekuću smjesu u prazne posudice za meleme, čekali da se prohlade i stvrdnu te zatvarali posudice.

Napravili smo ukupno 108 melema za usne wink

Priloženi dokumenti: